lifestyle ŽIVOTNÍ STYL

SWEATSHOP /DEADLY FASHION/

10:38Unknown


Přiznám se, dnes jsem měla v plánu naprosto odlišný článek i když má hodně společného s tímto. Chtěla jsem vám ukázat moje nové barevné kytičkované sako, po shlédnutí tohoto dokumentu nemám ani popravdě chuť jej sem dávat. 
Nevím zdali jste dokument Swetshop - deadly fashion zaregistrovaly, já poprvé asi tak před dvěma týdny na facebooku, tehdy jsem se na něj nepodívala, protože jsem ho nenašla s anglickými titulkami a norštinu bohužel neovládám, včera jsem ale tak brouzdala a našla ho i s titulkami v plné své kráse.
Pokud jste ho neviděly, MUSÍTE ho vidět!
Ani se mi k tomuto dokumentu nechce vyjadřovat, abych se neopakovala, protože v dokumentu je řečeno naprosto vše. Dokument je velkým zamyšlením nejen pro nás ale také pro velké řetězce s oblečením.
Tento dokument se zaměřuje na textilní továrny v Kambodže, ale je třeba si uvědomit, že tyto továrny jsou po celém světě. Továrny, kde lidé sedí od rána do noci, 14 let šijí stejnou část oblečení, jejich mzda je 3 dolary za den, někdy i méně, nemohou si dovolit zdravotní péči, čisté jídlo, kloudné bydlení, ani to oblečení, které ušijí. Na bundu z Manga, kterou ušijí za minimální náklady by padla celá jejich roční výplata. 
Chápu, že jsou problémy po celém světě zdaleka horší, lidé někde nemají ani práci, natož střechu nad hlavou, ale co je to za život, když každý den, týden, rok, sedíte od rána do noci u šicího stroje a nejste za svoji práci ani finančně ohodnoceny, když byste mohli být. Jak se mohou textilní řetězce takto chovat ke svým zaměstnancům?  Kam mizí ten obrovský rozdíl mezi náklady a finální cenou, za kterou si kupujeme oblečení v obchodě? Myslím, že na tuto otázku si každý dokáže odpovědět sám.
Pokud stále v obchodech nadáváte, jak je to a ono drahé, přestaňte, představte si, kdo a jakým způsobem platí za to, abychom si my mohli toto oblečení dopřát. A že díky tomu, že mi na tom ušetříme a vyděláme, někdo jiný na tom tratí.
Všechny epizody seriálu můžete shlédnout ZDEPokud se podíváte na tento dokument, určitě mě zajímá váš názor na danou problematiku, nezapomeňte mi ho napsat do komentářů!

Přeji Vám krásný den!
T.

(pics by via google)

You Might Also Like

4 comments

 1. Terezko, já to zhlédla na jeden zátah a skoro mě to až rozbrečelo.. Zanechalo to ve mně docela silný dojem a doufám, že to oslovilo novou skupinu lidí a začne to spět k nějakým zlepšujícím krokům!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No já jsem také neměla daleko k slzám, dojem to na mě zanechalo veliký, ani se mi nechce jít na koukandu do HM či jinam, mám pořád v hlavě ty nešťastné osůbky za šicími stroji :-( Doufám, že se dokument dostane k co nejvíce lidem! :-) Děkuji za komentář Aničko!

   Smazat
 2. Až dnes jsem se k dokumentu dostala a nějak si řikám, že vlastně nevím , co k tomu říct. Je prostě hrozné, jak toto chodí. Když si prědstavím, kolik práce dá ušít např. Šaty , tričko apod a to bez ohledu, jak zkušená švadlena za strojem sedí.... Kolik času to těm lidem z jejich života sebere a za jako cenu? Asi si nikdo nebudeme nalhavat,že každý v pozici obchodníka by si na věci určitou marži nasadil. Ale čeho je moc.... Je to proste smutné a upřímně mne mrzí, že to tak je.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naprosto souhlasím s každým tvým slovem, po tom, co jsem dokument shlédla, jsem byla úplně zaražená, v hlavě mi běhalo tolik myšlenek, že jsem ani nevěděla, co k tomu říct, je to tak výstižné, že už k tomu ani není, co dodat. Doufám, že se tento dokument dostane, k co nejvíce lidem, aby si lidé uvědomily, co všechno se odráží v jedněch šatech z Manga... Moc děkuji za názor a za komentář Zdeni!

   Smazat

Děkuji za všechny vaše krásné komentáře! Každého z nich si moc vážím!